Asi všichni chceme, abychom se na své zahradě cítili co nejlépe. Má to být místo odpočinku a relaxace. Pro někoho to může znamenat sednout si na lehátko k bazénu, jiný zase najde potěšení v zahradničení a pěstování vlastního ovoce a zeleniny.

Ať už je vaše ideální trávení volného času jakékoliv, jistě budete chtít, aby vaše zahrada vypadala co nejlépe. Neboť není žádným tajemstvím, že vzhled prostředí hodně ovlivňuje to, jak se v něm cítíme. Je tedy žádoucí vytvořit takové, kde se nám bude skutečně líbit.

altan1

K tomu můžeme využít mnoha věcí. Jednou z nich je třeba bazén, který se pro mnohé z nás stal neodmyslitelnou součástí léta, nebo květinový záhon, který po většinu roku hraje všemi barvami. Sem také patří místo odpočinku, kde si v klidu sednete, a budete vychutnávat plody své práce, ať už je to pěkně rostoucí záhon zeleniny, bazén s průzračně čistou vodou, nebo květinový plácek.

Ideální pak je, aby toto odpočinkové místo bylo mimo přímé odpolední Slunce. Tehdy má totiž největší sílu, a pobyt na něm rozhodně není příjemný, tedy pokud nejste ponořeni po krk v chladivé, svěží vodě.

Můžete jej umístit pod stromy, ale pak musíte počítat s tím, že vám tam budou padat květy, listí a při silnějším větru i větvičky. Pokud se tomuto chcete vyhnout, nebo zkrátka na svém pozemku takový stinný koutek nemáte, můžete postavit altán.

altan2

Jedná se o otevřenou konstrukci, buď dřevěnou, nebo plechovou, s plnou střechou. Cílem je zde poskytnout místo, kde je stín, avšak kde zároveň může volně vát vánek. To zní dobře, ale můžeme si položit otázku, zda je zrovna pro tuto konkrétní zahradu vhodný.

Odpověď je, že se vyrábí v takovém množství tvarů, barev, materiálů i provedení, že si zde vybere skutečně každý. Jediným limitujícím faktorem je velikost. Avšak pokud nevlastníte zrovna „nudličku“, pak vy i vaši hosté stinné posezení určitě uvítáte. Věřte, že se to vyplatí.