Film, kde hlavní roli excentrického milionáře a vynálezce Anthonyho Starka hraje Robert Downer Jr., začíná cestou titulního hrdiny na prezentaci jeho nových zbraní. Během této cesty je unesen teroristickou organizací, která má o jeho zbraně zájem a chtějí ho donutit, aby jim vyrobil jeho nejnovější raketu.
Iron man letí

Ve snaze utéci předstírá, že jim danou zbraň staví, avšak ve skutečnosti si vyrobí kovový oblek, který mu má pomoci dostat se na svobodu. Během útěku zjistí, že jeho zbraně jsou této organizaci dodávány. Když vidí, co jeho vynálezy působí, rozhodne se po návratu domů změnit směr, kterým se jeho firma ubírá. Místo výroby zbraní se nyní bude soustředit na výrobu čistší energie.

Jeho protivníci se však tak snadno nevzdávají a Tony brzy zjišťuje, že celá věc je mnohem složitější, než se zpočátku zdálo, a že ani jeho nejbližší spolupracovníci nejsou tak důvěryhodní, jak si myslel. Nezbývá mu tedy, než si vyrobit nové brnění za pomoci těch nejmodernějších technologií a pustit se do boje.

Nejprve je zde nutné vyzdvihnout, co dělá tento film tak dobrým. Jsou to především skvělé herecké výkony, hlavně Roberta Downeyho Jr., kterému tato role vyloženě sedne.
maska Iron Mana

Dále je to soundtrack, který výborně podtrhuje všechny scény. A jaké scény to jsou. Především souboje jsou skvěle zrežírované a choreografie je na jedničku. Především závěrečná bitva je pastva pro oči.

Ovšem, jak ukázal příklad z DC vesmíru, ani toto nestačí na silnou franšízu. Je potřeba do toho všeho přidat ještě něco. A to něco je lidskost a humor. Tony není vykreslen jako nepřemožitelný hrdina, ale jako člověk, který není dokonalý a má své chyby, své osobní démony, se kterým se můžeme alespoň částečně identifikovat. Zároveň je vtipný a šarmantní, a pro to vše i nám divákům sympatický.

Tomuto dílu dávám bez váhání 10 z 10, a to nejen za film samotný, ale také za to, co znamenal pro budoucnost kinematografie. Byl to začátek, začátek něčeho nového. A snad každý zná dnes již legendární větu: „I am Iron Man.“