Bytové doplňky a dekorace z mosazi byly v poptávce již brzy po roce 1950. Nyní mosaz oslavuje svůj návrat. Designéři používají slitinu zinku a mědi, která je dávkována jako malé akcenty na světla, nohy nábytku nebo rukojeti, nebo navrhují celou řadu doplňků z masivní mosazi.
 kohoutky v Barceloně
Při zdobení mosazí existují zhruba dva různé styly: například kombinace mosazi se zeleným sametem nebo černou lakovanou ocelí vytváří náznak Vintage. Různé mosazné světelné efekty jsou teplé a útulné, přitahují a rozprostírají kouzlo padesátých let. Pozor: pouze když je mosaz kombinována s těžkými textiliemi a tmavými barvami, znamená méně více. Dramatická lesklá povrchová úprava mosazi tak vynikne nejlépe. Příliš mnoho lesku může být únavné.
 
Mnoho skandinávských návrhářů naopak kombinuje mosaz s čerstvým dřevem, sklem nebo jemným betonem. To vytváří velký kontrast mezi severskou lehkostí a vlastním těžkým kovem. Mosaz nastaví teplé akcenty v chladně jednoduchém interiéru.
 

Jak mohu zjistit, zda je dekorace vyrobena z mosazi?

Zda je ozdobný předmět nebo lampa skutečně vyrobena z masivní mosazi, lze snadno zjistit magnetem, protože tento kov nereaguje na magnetické vlastnosti. Je-li objekt magnetický, je nejpravděpodobnější, že se pod jeho lesklým zlatým povrchem ukrývá železo. Dávejte pozor při čištění a leštění, aby nedošlo k poškrábání jemné mosazné slitiny.
zaprášené věci

Jak čistit mosaz?

Mosaz svým lesklým žlutým vzhledem připomíná zlato, ale má tu nevýhodu, že v závislosti na kvalitě se začíná postupně projevovat patina. Vytváří se nepatrné matné skvrny nebo zbarvení. Tyto efekty, které možná mají své kouzlo, ale nejsou vždy žádoucí. Takže aby dekorace a nábytek z masivní mosazi zůstaly í dlouhou dobu krásné, doporučuje se očistit předměty od prvního okamžiku se speciální čističkou z drogerie nebo pomocí podmáslí nebo octa. Malé stopy nečistot, jako jsou otisky prstů, lze odstranit jednoduchou látkou z mikrovlákna a trochou mýdlové vody. Pokud je mosaz těžce kontaminovaná, měly by se čisticí prostředky nechat nějakou dobu působit. Mimochodem, totéž platí pro tajný tip mezi prostředky na čištění mosazi: zubní pastu. Aplikujte tento prostředek na mosaznou část, nechte ji pracovat a poté důkladně umyjte.