Představte si, že jste se právě pustili do gruntování kuchyně. Nabyli jste dojmu, že je kuchyňská linka nějaká celá ušmudlaná a zapatlaná, a tak jste si nachystali kbelík s teplou vodou, do které jste přisypali hrst sody a nalili trochu octa. Kombinace sody a octa dobře odstraňuje usazenou mastnotu a zároveň rozpouští vodní kámen. Jakmile vystoupáte na horní plošinku hliníkových štaflí, otevře se před vámi pohled na horní desku kuchyňské linky, která je pokrytá mastným prachem. Sáhnete na něj ze zvědavosti prstem a zjistíte, jak moc je lepkavý, a jak obtížné je se jej zbavit. Mastný prach je skutečně nepříjemný, zvlášť když je nalepený na různých předmětech – kromě nábytku také třeba na svítidlech či na okenní záclonové konzoli.

bytový dům

Zde pomůže opět soda smíchaná s vodou na hustší kaši, nechte ji ale delší čas působit. Máte-li ve svém bytě v bytovém domě vzduchotechniku napojenou do společné stoupačky, pak by vás úklid kuchyně mohl motivovat k tomu, nechat ji prověřit, zda se tam také nevyskytuje mastný prach. Ve vzduchotechnice v paneláku je totiž usazená mastnota spolu s prachem skutečnou hrozbou, může tu způsobit nebezpečný požár, který zachvátí i bytové jádro, a mohli byste i kompletně vyhořet.

bydlení v bytovém domě

K nebezpečným a ničivým požárům vzduchotechniky skutečně dochází, snadno si to ověříte na Internetu, zadáte-li do vyhledávače klíčová slova „požár vzduchotechniky“. Vzápětí vám vyhledávač vyhodnotí řadu situací, které se skutečně přihodily v České republice v různých typech objektů, kde je toto zařízení v provozu. Vyplatí se toto nebezpečí nepodceňovat a zajistit si včasnou revizi vzduchotechniky, abyste v rámci prevence předcházeli nebezpečí, podobně jako se to provádí u revize plynových kotlů, komínových těles nebo elektroinstalace. Vzduchotechnika je zkrátka dobrý sluha, ale zlý pán.