Schodiště mohou být zhotovená ze dřeva, z oceli, ze slitiny hliníku či ze skla, odlévaná z betonu, vyzděná z kamene a z cihel, ale všechna mají jedno společné, a sice vyžadují tělesnou námahu dolních končetin. Je to jeden ze základních stavebních prvků, které lidstvo začalo budovat již před tisíci lety, a z architektonického hlediska se jedná o velmi významnou část staveb, která jim vdechuje neobyčejné vzezření. Jak by asi vypadal vstup do Národního muzea v Praze, kdyby tam chyběly kamenné schody? Jak by se vám chodilo od Malostranské na Pražský hrad, kdyby tam namísto Starých zámeckých schodů byla jen prudká šikmá betonová plocha?

točité schodiště

Schodiště Fa Havlíček v obytném prostoru, tedy například v mezonetovém bytě nebo v rodinném domě s více patry, jsou skutečným darem, jehož byste si měli nejen považovat, ale hlavně využívat. Plánujete-li výstavbu schodiště a chcete-li svou představu konzultovat s odborníky, pak jim ponechte dostatečný prostor, aby vám naznačili, co je ve vašem případě nejvíce vhodné. Možná, že nemáte ani přesnou představu, jaké stavební či jiné technické možnosti existují, jaká řešení jsou pro vás reálně proveditelná, a která také dobře vypadají a plní svůj praktický účel.

zámecké schody

Využívejte vaše schody jako tělocvičné nářadí. Schody jsou náhradou posilovacích strojů, lidé, kteří neradi chodí do posiloven kvůli vydýchanému vzduchu a ztrátě soukromí, a cvičí raději doma, mohou schody využít velmi prakticky. Je to totiž ideální pomůcka pro posílení svalů stehen, lýtek, hýždí a chodidel. Stačí po schodech našlapovat po dvou či po třech, můžete mít na zádech batoh se zátěží a procvičovat svalové partie, které se vám zlíbí. A pracujete-li z domova, schody jsou vhodnou příležitostí pro krátkou cvičební pauzu, aniž byste museli odbíhat ven, oblékat se, svlékat a ztrácet kvůli krátkému rozcvičení spoustu času.