Vánoce: Svátky klidu nebo jen další nekonečný kolotoč peněz?


Vánoce: Svátky klidu nebo jen další nekonečný kolotoč peněz?

Říkáme, že i když žijeme v uspěchané, a tak trochu šílené době moci, slávy a peněz, tak na Vánoce to nemá žádný vliv. Opravdu? Nebo si to jen namlouváme, abychom nemuseli připustit pravdu? Že nám záleží na tom, kolik daný dárek stojí. Že jako obchodník se nemůžu dočkat až vydělám vytoužený balík peněz. Zkrátka, že peníze jsou na Vánocích dvacátého prvního století to zdaleka nejdůležitější.
dívka s tabletem
Každé třetí dítě v dnešní době chce nalézt pod stromečkem elektroniku nebo chytrou hračku. Jako rodič samozřejmě chcete svým dětem nadělit dárky, které si přejí. V pořádku. Je ale taky v pořádku, že koupíte svým ratolestem každou pitomost, co viděli v televizní reklamně a hned měly pocit, že tohle chtějí? Je v pořádku utrácet tisíce korun za dárky, které Vaše dítě po deseti minutách hraní uloží zpátky do krabice a více se o ně nezajímá?
Na druhé straně obchodník z tohoto Vašeho jednání může jen prosperovat. Vánoce jsou pro něj zlatý důl, a když někomu prodá hloupou nebo snadno rozbitelnou věc, utěšuje se myšlenkou, že tohle je přece to, čím se živí. I on má přeci rodinu, která chce pod stromečkem najít dárky. Je tohle ale skutečně ta myšlenka? Nebo je to představa nového auta, lepšího telefonu nebo snad exotické dovolené?
ruce s penězi
Smutnou pravdou zůstává, že dnes peníze hýbou světem. Ať už jsou Vánoce nebo ne. Nebudeme si nic namlouvat, peníze jsou důležité. Ale skutečně jsou to nejdůležitější? Je v pořádku, že když do vyhledávače zadáte Vánoce obchodně, člověk Vám tam poradí, jak svého zákazníka nejlépe oškubat o co nejvíc peněz?
Rodiče, skutečně chcete svým dětem dávat za vzor slepé nakupování dárků? Vzpomeňte si na doby, kdy jste sami byli v jejich věku. Dárků bylo míň, byly levnější, ale jak jste si s nimi nakonec vyhráli, že? Pozorujte své děti, zjistěte, co je opravdu zajímá a nakupujte dárky podle toho. Nebojte se říct ne. Starší děti na Vás budou při nejmenším chvíli mrzuté a mladší to můžou svést na Ježíška.
Obchodníci, je v pořádku vydělávat na život. Ale zkuste taky občas lidem radit z lidského hlediska. Možná, že když prodáte dárek, který je o pár stovek levnější, budete si muset na ten telefon ještě chvíli počkat. Ale ten pocit vděčnosti je k nezaplacení.
Peníze hýbou světem 364 dní v roce. Nenechte se jimi ovlivňovat i v ten jeden jediný den. Sice nemáte pro dceru tu mechanickou panenku, co si přála, ale za to jste s ní dneska postavila sněhuláka. Na panenku v mžiku zapomene. Na sněhuláka bude vzpomínat ještě hodně dlouho. Peníze tu budou. Obchodování tu bude. Ale Vánoce v tom pravém slova smyslu můžou zaniknout. Chceme to?

5/5 - (2 votes)