Jednou z věcí, po kterých většina lidí touží, je mít vlastní bydlení. To má totiž oproti bydlení v nájmu řadu výhod, z nichž hlavní je ta, že se nemusíme bát, že nám nájemce odmítne prodloužit smlouvu, protože například našel lukrativnější klienty, nebo chce danou nemovitost začít využívat jinak.

Avšak ne každý má dost peněz, aby si tento sen mohl splnit. Přeci jen, ceny nemovitostí rozhodně nejsou nízké, a z dobrého důvodu. Jedná se totiž o statek, který je velmi omezený. Půdy nepřibývá a přibývat nebude, pokud tedy nezačneme stavět například plovoucí města na oceánech. Její hodnota je tedy skutečně velká.

hypoteka2

Pro lidi, kterým rodiče k tomuto účelu nezačali šetřit peníze již v dětství, existuje jiné řešení. Tím je vzít si hypotéku, tedy účelovou půjčku, určenou na koupi či rekonstrukci konkrétní, předem dané nemovitosti.

Je jí ovšem poměrně velké množství druhů, které se sice neliší v cíli, tedy koupi nemovitosti, zato se liší v podmínkách, za jakých jsou ony peníze poskytnuty. Jedním z oblíbených je pak hypotéka bez registru. Co to znamená?

Pokud si půjdete podat žádost o hypotéku, pak jednou z věcí, kterou pracovník oné firmy udělá, bude ověření vašeho rodného čísla v databázi dlužníků. Tam se přesvědčí, zda někde nemáte nějaký nesplacený dluh. Může to být například pozdní platba za energie či internet, kterou jste omylem odeslali den po termínu, či nesplacená půjčka.

hypoteka4

Není třeba říkat, že pokud zde budete mít záznam, vaše šance na schválení vaší žádosti značně klesají. Budete totiž považováni za potenciálně nespolehlivého žadatele, a jako s takovým s vámi bude nadále jednáno.

Avšak vzhledem k tomu, že značná část populace zde záznam má, znamená to také, že mnozí z nich na hypotéku dosáhnout nemohou. Ta bez registru tuto situaci řeší tím, že tento krok nedělá. Tím se otevírá mnohem širšímu množství klientů, i když je samozřejmé, že stále ověřují platební schopnost.

Nakonec záleží na vás, kterou zvolíte. Jen si předem přečtěte všechny podmínky, ať nakonec nespláčete nad výdělkem.