Už jste si spočítali, že letos zase pojedete na dovolenou do prachovských skal i přesto, že jste si chtěli zaletět do Egypta? Problém může být v tom, že neumíte příliš efektivně šetřit. Stejně jako každá jiná dovednost, i té je potřeba se naučit. Odkládat si na horší časy peníze do pokladničky nemusí být tak těžké ani pro rodiny, která nedisponuje zrovna velkými příjmy. Je ovšem důležité vědět na čem a jak ušetřit. Stěžejní je si ujasnit, kolik vůbec chcete ušetřit a na co a podle toho pak jednat. Většina rodin i jednotlivců nemá ani ponětí, že vydávají zbytečně mnoho peněz za věci, které jsou jinde levnější nebo bez kterých by se dokonce úplně obešli.

investice

Dobrým příkladem je internetový provider. Ten váš stávající totiž vůbec nemusí být nejlepší a nejlevnější. To si lze snadno ověřit na internetu. Jakmile porovnáte nabídky a zjistíte, že platíte za to, abyste byli on-line více, než byste platili jinde, není nic jednoduššího než firmu prostě změnit. To samé v bledě modrém platí i o paušálech na mobilní telefon nebo dodavatelích energií. Jejich změna není tak složitá, jak se vám možná snaží namluvit. V případě, že platíte příliš mnoho poplatků v bance, bez problémů můžete vyměnit i ji. A to i když u ní máte úvěr. Ten se automaticky převede ke konkurenci, kde navíc můžete získat i lepší podmínky pro splácení. Stačí jen nebýt líný a zjistit si veškeré relevantní informace. Úspora za to rozhodně stojí.

mince

Dobře se dá ušetřit například na jídle. Pochopitelně tím není myšleno, abyste živořili, to určitě ne, ale ledacos si můžete odpustit. Pravidelné návštěvy restaurací určitě nejsou nejlevnější, hlavně tedy pokud jdete s celou rodinou. Také není potřeba chodit v práci na obědy. Jídlo si můžete připravit doma předem, klidně i na více dní. Doma vyrobené jídlo je takřka vždy levnější, než když jíte někde jinde.