Velice často diskutovaným tématem je, zda je pro těhotné ženy vhodné cvičit. Jsou totiž ženy, které se chtějí udržovat v kondici i v tomto období a sport a pohybové aktivity zkrátka patří neoddělitelně k jejich životu. Jak tomu tedy je?

Nejvíce odborníku se shoduje na tom, že od cvičení v období těhotenství rozhodně upouštět nemusíte. Právě naopak vám pomůže eliminovat nepříjemné pocity, které s v tomto stavu objevují, jako je například nadýmání, zácpa anebo jiné trávicí potíže. Dobrá kondice vám navíc může být velice nápomocná při samotném finále, kterým je porod.

Cvičení na míči

Je zde ale pár pravidel, na které byste neměly zapomínat, a je lepší se jich držet. Prvním může být to, že na nějaké intenzivní hiit a kardio tréninky v nichž jsou zařazeny výskoky, skoky a podobné záležitosti, budete muset na chvíli zapomenout nebo alespoň upravit. Nadměrné skákání se totiž ženám v těhotenství moc nedoporučuje. Cvičíte-li s činkami, vyměňte těžší za lehčí aneb je vyřaďte úplně. V tomto období se zaměřujte na to, abyste zbytečně nezdvihali těžké váhy, které by mohly způsobit nadměrné zapojení břišních a dalších svalů. Vyhněte se také cvikům, které jsou prováděny v leže na břiše.

Těhotné ženy a gymnastický míč

Abychom ale nemluvili jen o samých omezeních, řekněme si, co naopak zařadit pro dobro své i vašeho miminka můžete. Rozhodně se nebojte používat například odporovací gumičky, které právě naopak mohou posílit svaly, které se vám při porodu budou hodit. Další skvělou pomůckou, která je v tomto období často doporučována, je gymnastický míč pro těhotné. Tyto míče jsou skvělé hlavně pro posílení pánevního dna, ale také pro celkové protažení a lehké posílení dalších svalů těla. Mezi hlavní výhody patří protažení páteře, ztuhlých krčních a zádových svalů, ramen, posílení hýždí a strany vnitřních stehen a rovněž uvolnění od napětí v oblasti bederních svalů, které jsou v těhotenství zatěžovány. Gymnastický míč rovněž můžete používat k nejrůznějším dechovým cvičením, díky kterým budete připraveny na správné provedení dýchání při porodu. Na internetu najdete celou řadu nejrůznějších videí, které vás provedou správným provedením jednotlivých cviků a rovněž se díky nim vyvarujete chybám, díky kterým by vás poté některé ze svalů mohly naopak rozbolet.

Gymnastický míč ovšem můžete také používat jen ke klasickému sezení, které už je samo o sobě prospěšnějším, než sezení na klasické židli.