Většinou se při slově pergola každému vybaví příjemné posezení zastíněné rostlinami, stříškou, nebo třeba baldachýnem. Variant je ale víc, pojďme se podívat na ty nejznámější.

Velmi oblíbená jepergola vchodová. Jedná se většinou o jednoduchý oblouk. Vhodnou volbou rostlin dodává každé budově nezaměnitelné kouzlo a osobitost. Vstup do domu je vlastně něco jako brána do srdce každého domu a dva sloupy podpírající klenbu zdravé a svěží zeleně tuto myšlenku jen podpoří. Říká se, že štěstí hledá otevřené dveře a ozdobenou cestou jistě rádo vstoupí i k vám.
květinové oblouky.jpg

Loubí napomáhá zorientovat se a zdůrazňuje cestu. Je to vlastně takový malý průvodce, nebo ukazatel, který usnadňuje najít směr v rozlehlé zahradě, nebo parku. Z chůze po obyčejné pěšince se tak stává nevšední zážitek.

Rohová pergola patří v dnešní době k té nejoblíbenější. Umisťuje se do volného prostoru zahrady, nebo navazuje na stěnu domu. Vzniká tak další chráněný prostor pro nedělní oběd s rodinou, nebo třeba grilování s přáteli. Dětem poskytuje místo pro hru na čerstvém vzduchu, aniž by je omezovalo přímé slunce, nebo třeba letní déšť.

Nejčastěji používané materiály

Dřevo je přírodní materiál, který sám o sobě působí velmi dekorativně. Nabízí velké možnosti zpracování a pergoly z něj vytvořené jsou doslova šperkem v každé zahradě. Rostliny se na ně snadno přichytávají a výsledný dojem je nezaměnitelný.
upravená zahrada u domu.jpg

Kov respektive ocel, nebo hliník umožňuje sestavovat lehké, ale zároveň stabilní konstrukce, které se hodí nejen do moderního prostředí zahrad a parků. Velká odolnost proti povětrnostním vlivům, minimální nároky na údržbu a dlouhá životnost jsou typické vlastnosti kvalitní kovové pergoly. Díky tomu může být skvělou volbou pro každého, kdo si v dnešní uspěchané době touží vytvořit vlastní oázu klidu.

Mít svůj poklidný a stinný kout v zahradě nemusí být nutně nedosažitelný luxus. Na trhu existuje velké množství variant a typů, ze kterých si vybere opravdu každý.